نقش شیر در تغذیه

نقش شیر در تغذیه و سلامت

از ميان انواع غذاهايي که روزانه به مصرف انسان مي رسد، شير و فرآورده هاي آن به دليل تنوعي که دارند در ميان گروههاي سني مختلف جايگاه ويژه اي دارد. شير يکي از مناسبترين مواد غذايي است که علاوه بر انواع پروتئين ها، چربيها (که نسبت به ساير چربيها و روغنها قابليت هضم بالاتري دارد) ، املاح مورد نياز بدن بخصوص فسفر و کلسيم ( که در تشکيل و استحکام استخوان مفيد است) ، انواع ويتامين ها و نيز تمامي اسيدهاي آمينه ضروري (که بدن قادر به ساخت آنها نيست) را داراست.
شير منبع غني از کلسيم است و نقش عمده کلسيم در تشکيل استخوان و دندانهاست، فرآورده هاي شير بخاطر مقدار کلسيم کافي ، آساني هضم و ارزاني از بهترين منابع کلسيم مي باشند . شير بدون چربي و شيري که چربي آن گرفته شده از نظر کلسيم بر شير کامل ارجحيت دارد . زيرا وقتي که چربي شير که مقدار جزئي کلسيم دارد گرفته شود بجاي آن شيرکلسيم دار جانشين مي شود که پرارزشتر است .
جديدترين تحقيقات فوايد کلسيم ، اهميت خاص آن در حفظ سلامت را بيش از هرزمان ديگري آشکار کرده است. اگر چه کلسيم از غذاهاي ديگر نيز علاوه بر شير تامين مي شود، اما شير کماکان عمده ترين منبع تامين کلسيم بدن است.اين روزها کارشناسان تغذيه درباره کمبود مصرف شير زياد هشدار مي دهند. شير، عمده ترين منبع تامين کلسيم بدن است ، چون فقط تعداد اندکي از افراد در طول روز به ميزان کافي پنير يا مواد کلسيم دار غيرلبني مانند برگ کلم يا کلم براکلي مصرف مي کنند، طوري که کلسيم مورد نياز آنها را تامين کند. براي کمبود مصرف شير، دلايل متفاوتي بيان مي شود. مصرف شير در بعضي افراد ، نفخ يا اسهال ايجاد مي کند بخصوص در مصرف شير با معده خالي اين حالت بيشتر ايجاد مي شود. توصيه کارشناسان به اين گونه افراد اين است که شير را همراه با خوراکي هاي ديگر ميل کنند. مصرف شير را با مقدار کم شروع کنند و مصرف آن را به طور تدريجي افزايش دهند. در اين صورت ، به مصرف شير عادت مي کنند و مشکلي نخواهند داشت.توجه به کودکان در ارتباط با تامين کلسيم مورد نياز آنان ، به دليل نقش آن در سلامت استخوان ها بسيار ضروري است.
کودکان 4 تا 8ساله ، روزانه به 800 ميلي گرم کلسيم نياز دارند، که اين نياز در نوجوانان 13تا 18ساله 1300 ميلي گرم و در افراد 19تا 50ساله ، روزانه 1000ميلي گرم است افراد بالاي 51سال نيز به روزانه 1300ميلي گرم کلسيم نياز دارند. براساس يافته هاي دکتر الکساندر دوآن - که مدير موسسه ملي سلامت کودکان است - بدون شير در رژيم غذايي روزانه ، تقريبا غيرممکن است مقدار کلسيم مورد نياز بدن جذب شود. يک بررسي در اواسط دهه 1990 ، نشان داد فقط 13 درصد دختران و 36درصد پسران ، در سنين 12 تا 19سال کلسيم کافي دريافت نمودند . در اين خصوص تغذيه نامناسب ايراني ها موضوع جديدي نيست. از يک طرف روز به روز مصرف مواد مضري مانند نوشابه هاي گازدار افزايش مي يابد و از طرف ديگر مصرف مواد غذايي ضروري نظير گوشت و لبنيات کمتر و کمتر مي شود. تازه ترين آمارها نشان مي دهد در ماههاي اخير مصرف مواد لبني در کشور 30 درصد کاهش داشته که اين مسئله موجب نگراني کارشناسان شده است. برخي چهار عامل گرماي تابستان، ميوه هاي تابستاني، شيوع بيماري وبا و پايين آمدن قدرت خريد مردم را درکاهش مصرف لبنيات موثر دانسته است. اما در شرايطي که کمبودکلسيم در کشور ما به تصديق مسئولا ن وزارت بهداشت بسيار شايع است و بسياري از مردم هم نسبت به اين مسئله آگاهند، به نظر نمي رسد تقارن با فصل گرما و يا دسترسي به انواع ميوه هاي تابستاني توجيه مناسبي براي کاهش مصرف لبنيات باشد. فراموش نکنيم که متخصصان تغذيه در پيشنهاد يک سبد غذايي سالم براي خانواده ها، همواره مصرف ميوه و سبزيجات و لبنيات را در کنار هم توصيه مي کنند. مصرف لبنيات باعث حفظ سلامت بدن و دوري از ابتلا به بيماري هاي گوناگون است. در اين ميان زنان به دليل احتمال بالاتر ابتلا به بيماري پوکي استخوان بايد مصرف شير و ساير لبنيات را به صورت جدي تري در برنامه غذايي خود بگنجانند. محل عرضه فرآورده هاي لبني به خصوص شير، بايد از قابليت دسترسي فيزيکي مطلوب برخوردار باشد زيرا رطوبت و چربي و ديگر ارزشهاي تغذيه اي فراوان لبنيات، فساد پذيري آن را به همان نسبت زياد کرده و شرايط نگهداري و حمل و نقل اين ماده مغذي را مشکل ساخته است. اما عرضه مواد لبني بايد از شرايط بهداشتي و ايمني مطلوبي برخوردار باشد. فرآورده هاي لبني بايد در شرايط مناسب يخچال نگهداري شوند، بنابراين فضاي کافي و مناسب اولين شرطي است که مقدار خريد را تحت تاثير قرار مي دهد.
برنامه غذايي مستمر خانواده ، مقدار مورد نياز اعضاي خانواده و شرايط نگهداري و البته دسترسي فيزيکي به فرآورده هاي لبني مهمترين عوامل تصميم گيري در مقدار خريد مواد اين گروه غذايي از بازار مي باشند. از آنجا که شير عناصر لازم را در حدتعادل داراست ، محيط بسيار مناسبي براي فعاليت انواع ميکروارگانيسم هاي عامل فساد اعم از باکتري ها، مخمرها و قارچهاست و بسادگي در معرض انواع آلودگي ها قرار مي گيرد. بنابراين کنترل بهداشت در تمامي مراحل از لحظه دوشيدن تا رسيدن به کارخانه و نيز فرآيند توليد امري اجتناب ناپذير است.
شير سالم : داراي طعمي مطبوع ، خوشمزه و کمي شيرين بوده و رنگ آن سفيد مايل به زرد است . ترکيبات شير در دام هاي مختلف متفاوت بوده بطوريکه بسته به سالم و يا بيمار بودن دام ، عواملي چون نژاد ، نوع تغذيه ، فصل ، دوره شير دهي و سن دام ممکن است ترکيبات آن تغيير نمايد . در فصل تابستان که حيوان بيشتر علوفه سبز تغذيه مي نمايد مقدار شير افزايش يافته ولي درصد چربي شير کاهش مي يابد و بر عکس در زمستان مقدار چربي شير بيشتر مي شود .
انواع آلودگی شیر
-1 آلودگي اوليه : حالتي است که دام مبتلا به بيماريهايي مثل سل ، سياه زخم ، تب مالت و يا سالمو نلا است.
-2 آلودگي ثانويه : حالتي است که شير بدليل عدم رعايت اصول بهداشتي در زمان دوشيدن ، حمل و يا نگهداري آن آلوده به عوامل بيماريزا يي مثل عوامل حصبه ، وبا ، اسهال و غيره مي شود . که اين آلودگي ممکن است به ظروف ، شرايط غير بهداشتي در زمان دوشيدن شير ، شرايط نامناسب حمل و نگهداري و يا بيماري افرادي که از زمان دوشيدن شير تا زمان مصرف با شير در تماس هستند مرتبط باشد. جلوگيري از آلودگي ميکروبي شير از زمان توليد تا زمان مصرف اجتناب ناپذير است . بنابراين رعايت نکات ذيل مي تواند شير سالمي را به دست مصرف کننده برساند.

right no-repeat;center top;;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =